top of page

5 Načina da kroz igru razvijete govor ( Šta Da Uradite - Saveti Logopeda)

Uvod


Mame, zamislite svet u kojem svaka igračka postaje alat za bolji govor... Pa, zašto da samo zamišljate?


Znamo koliko vam je stalo da Vaše dete napreduje i razvija se, posebno kada su u pitanju važne stvari kao što su prve reči i govorne veštine. Svaki roditelj želi da njegovo dete izražava svoje misli jasno, sa samopouzdanjem i radoznalošću.


Ali, ponekad se desi da stvari ne idu tako glatko. Možda ste primetili da Vaše dete zaostaje u govoru u poređenju sa svojim vršnjacima ili da ima poteškoće da izgovori određene reči - niste sami! Tada se postavlja pitanje: "Kako da pomognem svom detetu, bez da vršim pritisak?"


Odgovor je jednostavan – kroz igru! U nastavku delimo sa vama 5 igara koje su osmišljene da vam pomognu da na zabavan način razvijate govorne veštine vašeg deteta, dok se zajedno igrate i uživate u svakom trenutku.


Igra 1: Lov na slova

Deca na uzrastu od 4.5 - 5 godina često počinju da razlikuju i prepoznaju izolovane glasove u rečima. Razvijanje ove veštine je ključno za kasniji razvoj čitanja i pisanja.


Una objašnjava: "Kroz ovu igru dete uči kako da prepoznaje zvukove u rečima, što je ključni korak u razvoju govora. Ponovno izgovaranje tih zvukova pomaže detetu da razvije veštinu segmentacije reči. Organizujte "lov na slova" u kući ili dvorištu. Recite detetu da pronađe stvari koje počinju sa određenim zvukom, na primer, "t" kao u "torta" ili "m" kao u "mama". Za mlađi uzrast (oko 3.5 godine) neka dete donosi predmete, a Vi govorite na koje slovo počinje ime predmeta. Naglašavajte početni glas i neka dete glasno ponavlja ciljani glas dok traži predmete."

Igra 2: Pantomima


Deca na najranijem uzrastu počinju da komuniciraju pokretima i izrazima lica, ruku i nogu. Na uzrastu od tri do četiri godine obično je neverbalna komunikacija dobro razvijena, što pomaže deci da povezuju reči sa osećanjima i radnjama. Ova veza je važna za razvoj govora i izražavanja.


Sara dodaje: "Ova igra je odlična za decu koja uče da povezuju reči sa pokretima i radnjama. Ovakva aktivnost može značajno doprineti razvoju detetovog rečnika i usvajanju osnovnih pravila neke igre. Izaberite na primer jednostavne svakodnevne aktivnosti ili osećanja (npr. pranje zuba, oblačenje, ljutnja...) i glumite ih zajedno sa detetom, bez korišćenja reči. Zatim, pokušajte Vi ili dete da pogodite koja je aktivnost ili osećanje. Deca se rado uključuju u igre sa pokretima."

Igra 3: Rime i pesmice za male uši


Pesmice i rime pomažu deci da prepoznaju obrasce u jeziku, što je ključna veština za kasnije učenje čitanja. Ako vaše dete pokazuje slab interes za pesmice ili ima poteškoća da prati ritam, to može biti signal da treba raditi na prepoznavanje zvukova u rečima.


Una napominje: "Pesmice su sjajan način da dete bilo kog uzrasta vežba ritam i melodiju govora. Ponavljanje poznatih stihova pomaže detetu da savlada ritmičku strukturu rečenica i razvije osećaj za jezik. Smišljajte nove reči koje se rimuju, zatim ih pevajte tokom svakodnevnih aktivnosti. Ovo ne samo da je zabavno, već i pomaže detetu da se oseća sigurnije u svom govoru. "

Igra 4: Igračke brbljaju


Na ranom uzrastu (pre prvog rođendana) deca počinju da povezuju zvukove sa značenjem reči, što je osnov za kasniji razvoj govora. Kroz igru mogu učiti nove reči i vežbati izgovor u opuštenom okruženju.


Sara kaže: "Preporučujem ovu igru kao način da dete uči kroz zabavu. Ponavljanje jednostavnih reči kao što su 'mama' ili 'tata' kroz igru sa igračkama pomaže detetu da se oseća sigurnije u govoru i stvara pozitivnu povezanost sa rečima. Sakupite nekoliko omiljenih igračaka vašeg deteta. Neka svaka igračka "brblja" ili "govori" jednostavne reči (na primer, meda kaže "mama", autić kaže "brmmm"). Dete će se zabaviti imitirajući zvuke i ponavljanjem reči."

Igra 5: Slika, Reč, Priča - Kreni!


Deca lako uče kroz igre koje uključuju slike, jer one pomažu u povezivanju reči sa vizuelnim elementima, što je ključno za razvoj govora i mašte.


Una naglašava: "Smešne slike podstiču dečiju maštu i govorne veštine. Kroz ovu igru, deca uče kako da povezuju reči sa slikama i razvijaju kreativno mišljenje. Napravite kartice sa smešnim slikama (na primer, mačka sa šeširom ili pas sa štapom u ustima). Pokažite detetu karticu i Vi ispričajte kratku priču o slici ili zajedno sa detetom osmislite rečenicu koja opisuje šta se dešava na slici. Vi započnete priču pa pustite dete da doda detalje. Što je priča zabavnija, to bolje!"

Zaključak:


Dragi roditelji kroz igru, smeh i zabavu, možete podržati njihov govorni razvoj na najprirodniji način. Setite se, mali napredak je i dalje napredak – neka svaki dan bude prilika za nove reči i izraze!


Podeli sa drugom mamom

Drage mame, niste same - ukoliko bi savet značio mami koju poznaješ, podeli!




Comments


  • Facebook
  • Instagram
bottom of page